Геморой є поширеним захворюванням, що завдає фізичних страждань і дискомфорту в області заднього проходу (анального каналу) як жінкам, так і чоловікам однаковою мірою. У залежності від ступеню цієї патології, застосовуються різні методи лікування: консервативна терапія, малоінвазивні та радикальні операції з видалення геморою. Одним з методів лікування хронічного геморою 3 та 4 ступеню вважається радикальна гемороїдектомія, яку ще у 1937 році запропонували Мілліґан і Морган. Ця операція вважається класичним методом видалення гемороїдальних вузлів разом зі слизовою оболонкою, що їх вкриває, й дозволяє домогтися позбавлення усіх симптомів цієї неприємної хвороби.
В яких випадках необхідна операція по Міллігану-Моргану
Гемороїдектомія за методом Міллігана-Моргана – досить складна для хірургічна операція, яку проводять за наявності таких показань:
- 3 або 4 стадії геморою;
- великих гемороїдальних вузлів, що постійно випадають та важко вправляються (або зовсім не вправляються);
- гострого тромбозу гемороїдальних сплетень;
- неефективності або неможливості застосування більш щадних, малоінвазивних методів лікування.

Протипоказання для видалення геморою методом Міллігана-Моргана
Основними протипоказаннями для проведення операції з гемороїдектомії за методикою, запропонованою Мілліганом та Морганом, є:
- похилий вік пацієнта (через велику кількість супутніх захворювань);
- ослаблений організм та імунодефіцитні стани;
- вагітність у 2-3 триместрі;
- наявність важкої форми серцево-судинних та легеневих захворювань;
- онкологічні захворювання прямої кишки;
- порушення згортання крові, проблеми із загоєнням ран;
- хвороба Крона.
Крім того, операція з видалення геморою за методом Міллігана-Моргана не проводиться за наявності гострих запальних процесів в анусі або кишківнику.
Як проводиться операція при геморої по Міллігану-Моргану
Видалення гемороїдальних вузлів за методикою Міллігана-Моргана може проводитися відкритим (без ушивання післяопераційних ран) або закритим способом.
Підготовка до операції по Міллігану-Моргану
Операція з видалення геморою проводиться натщесерце – з моменту останнього прийому їжі має минути не менше 8 годин. Вранці необхідно очистити кишківник за допомогою клізми та видалити волосся у зоні проведення операції. Крім того, під час підготовки до радикальної гемороїдектомії необхідно:
- за тиждень до операції припинити прийом препаратів, що розріджують кров (аспірину, ібупрофену та інших), відмовитися від вживання борошняних виробів, молочних продуктів та гострих страв, вживати продукти, багаті на клітковину, та пити до 1,5-2 л рідини на день;
- за 2-3 дні до операції, для запобігання запору, розпочати прийом проносних препаратів (форлаксу, дуфалаку);
- в день, що передує операції, дотримуватися рідкої дієти, що включає бульйон, супи-пюре, йогурти або сік.
Хід операції
Гемороїдектомію за методом Міллігана-Моргана проводять під загальним наркозом або з використанням епідуральної анестезії. Метод знеболювання обирає лікар-анестезіолог, враховуючи протипоказання до того чи іншого способу анестезії та особисті побажання пацієнта.
Пацієнт знаходиться в літотомічному положенні у спеціальному кріслі, що нагадує гінекологічне. Перед початком операції на його ноги накладається еластичний бинт для профілактики появи тромбозу у венах нижніх кінцівок.
Видалення геморою по Міллігану-Моргану виконується наступним чином:
- гемороїдальні вузли фіксують затискачами;
- намічають лінію розрізу;
- проводять видалення гемороїдальної тканини;
- післяопераційні рани ушивають з накладенням кетгутових швів – шовного матеріалу, що саморозсмоктується.
Операція триває близько години, після чого потрібна госпіталізація пацієнта на 2-3 дні. Тривалість перебування у стаціонарі визначає лікар, зважаючи на загальне самопочуття пацієнта, стан його ран та наявність болю. Виписка із клініки на амбулаторне лікування проводиться не раніше, ніж після першої дефекації.
Перебування у стаціонарі центру «Мед-Атлант» не входить у вартість операції та оплачується додатково.
Реабілітація після операції з видалення геморою за методом Міллігана-Моргана
Відновлення після проведення радикальної гемороїдектомії за методом Міллігана-Моргана – тривалий та складний процес. Реабілітація триває не менше місяця, у залежності від індивідуальних особливостей організму пацієнта. У реабілітаційний період необхідно:
- дотримуватися ідеальної чистоти перианальної області;
- 3-4 рази на день і одразу після відвідування туалету приймати сидячі ванни з температурою води 40о С (тривалість — 10-15 хвилин);
- приймати знеболювальні препарати, призначені лікарем;
- уникати протирання прооперованого місця сухим туалетним папером;
- вживати проносні засоби, уникати запорів і не напружуватись під час дефекації, що може спричинити розрив швів;
- дотримуватися дієти, обмеживши вживання солоних, гострих, смажених та жирних страв, а також продуктів, здатних викликати газоутворення та запори.
Операція по Міллігану-Моргану дозволяє радикально вирішити проблему занедбаного геморою та ефективно усунути цей дефект. Але краще не чекати тієї стадії, коли хвороба може бути вилікувана лише за допомогою такої занадто травматичної операції. Діяти потрібно раніше, коли позбавиться геморою ще можна малоінвазивними методами:
радіохвильове лікування геморою,
лікування геморою лазером або лігування латексними кільцями.
У клініці «Мед-Атлант» радикальну гемороїдектомію за Мілліганом-Морганом, а також малоінвазивні операції проводить досвідчений хірург-проктолог з використанням сучасного високотехнологічного обладнання.
Записуйтесь на прийом до лікаря за телефонами, вказаними на сайті, або через онлайн-форму