Лікування баланопоститу
Баланопостит — загальний термін для двох патологій: запалення головки статевого члена (баланіт) та запалення крайньої плоті у чоловіків (постит). Ці патології майже завжди проявляються разом. В рідкісних випадках можливий розвиток окремо баланіту або поститу.
Причини розвитку баланопоститу
Баланопостит є найбільш частою патологією запальних захворювань для шкіри статевого органу. Основними причинами є:
- Недбала гігієна головки статевого члену або ж навпаки, надмірно ретельна гігієна з використанням антисептичних засобів, що негативно впливають на мікрофлору.
- Інфекції, що передаються статевим шляхом.
- Деякі захворювання шкіри (псоріаз, дерматити, червоний плаский лишай тощо).
- Фімоз (надмірне звуження крайньої плоті).
- Травми статевого органу.
- Часті переохолодження, що послаблюють захисні сили організму.
- Алергічна реакція на засоби контрацепції.
- Похилий вік.
- Цукровий діабет як фактор розвитку баланопоститу.
- Ускладнення від деяких захворювань сечостатевої системи (цистит, уретрит).
Симптоми баланопоститу
Ознаками баланопоститу є:
- свербіж головки пеніса;
- почервоніння та набряклість головки;
- мацерація (пом’якшення) тканин внутрішньої поверхні крайньої плоті;
- більше ніж зазвичай виділення смегми (секрету залоз крайньої плоті);
- біль при сечовипусканні;
- біль під час статевого акту;
- сухість шкіри та утворення виразок на голівці;
- патологічні виділення з уретри;
- можливе збільшення пахових лімфатичних вузлів.
При першій появі ознак, що турбують, зверніться до лікаря. Чим швидше буде звернення, тим більш швидким буде одужання. І навпаки. При уникненні лікування і більшій тривалості запалення розвиваються серйозні ускладнення: атрофія нервових закінчень, зниження чутливості, інфікування сечовивідних шляхів, рубцювання крайньої плоті та навіть гангрена крайньої плоті.
Діагностика баланопоститу
Для діагностики баланопоститу має значення ретельний збір анамнезу, огляд та пальпація органу, лабораторні обстеження. Для диференційованої діагностики необхідно буде здати мазок з уретри, а також, за показами, ПЛР-діагностику на інфекції, визначення рівня цукру в крові, загальний аналіз крові та сечі, антибіотикограму тощо. Це дозволить вияснити етіологію (причини) запалення і призначити відповідне лікування.
Лікування баланопоститу
Метод лікування баланопоститу лікар обирає індивідуально, залежно від причин запалення та зібраного анамнезу тактика лікування буде різною.
В більшості випадків баланопостит лікується консервативно, додатково лікар може призначити ванночки для ділянки запалення з розчином екстрактів натуральних трав. Під час лікування та після важливо дотримуватись особистої гігієни.
Якщо баланопостит виник як ускладнення інших хвороб, то крім його лікування, потрібна терапія основного фактору, інколи з суміжними спеціалістами (ендокринолог при цукровому діабеті).
Потреба в хірургічному лікуванні баланопоститу у чоловіків є у випадку, коли причиною запалення стало патологічне звуження крайньої плоті (фімоз). Оперативне втручання проводиться після консервативного лікування, яке усуває гостре запалення. Після цього можна провести ціркумцізіо малоінвазивним способом.
Профілактика баланопоститу
Для зменшення ризику запалення головки пенісу та крайньої плоті важливо дотримуватись особистої гігієни, відвідувати уролога для профілактичних оглядів (особливо при частій зміні партнерів, що дозволить вчасно виявити статеві інфекції, які не завжди дають симптоми та пролікувати їх), намагатись дотримуватись здорового харчування та фізичної активності, слідкувати за загальним станом організму.