Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48

Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23

  • uk

Планування вагітності (преконцепційна підготовка)

Близько 75% вагітностей наступають незаплановано.
В деяких жінок така вагітність проходить вдало, а в деяких трапляються ускладнення, які можна було б уникнути, якби батьки почали вчасну підготовку.
Ретельно проведена преконцепційна підготовка дає можливість оцінити стан здоров'я майбутніх батьків та підвищить вірогідність настання нормальної вагітності та народження здорової дитини

Що потрібно коригувати до настання вагітності ?

  • Корекція способу життя та харчової поведінки.
  • Відновлення нутритивних дефіцитів (залізо, магній, фолієва кислота, вітамін D).
  • Санація хронічних вогнищ інфекції.
  • Обстеження соматичного статусу та консультація профільних фахівців.
  • Обстеження та лікування (за необхідності) партнера.

З чого починаємо?
За 3-6 місяців до планової вагітності сімейній парі необхідно повністю відмовитися від вживання алкоголю та тютюнопаління. Так, саме парі,оскільки вище перечислені звички, дуже погіршують якісний та кількісний склад сперми.
Куріння впливає на перистальтику маткових труб, а також на слиз у цервікальному каналі. Він стає більш в'язким і сперматозоїдам важче проникнути в матку. Куріння має пряму шкідливу дію на статеві клітини,тому збільшується ймовірність спонтанних абортів і позаматкових вагітностей. Куріння призводить до передчасного виснаження 
оваріального резерву і передчасного старіння яєчників.

Харчування – це важливо!
Необхідно відмовитись від фаст-фудів, виключити з раціону копченості, напівфабрикати і продукти із значним вмістом стабілізаторів та консервантів. Слід надати перевагу овочам та фруктам. 
Важливе значення має споживання їжі багатої фолатами й вітамінами групи В. Харчові джерела фолієвої кислоти містяться в злакових і продуктах їхньої переробки (борошно грубого помолу, хлібо-булочні виробу із цього борошна, гречана й вівсяна крупа), а також багатими на їхній вміст є квасоля, соя, цвітна капуста, салат, шпинат, зелена цибуля, гриби, печінка, сир, ікра та яйця. 
Здорове та правильне харчування зміцнить імунітет та помітно покращить самопочуття.

Позбуваємося від зайвих кілограмів
Численними дослідженнями було доведено, що нормальна маса тіла майбутніх батьків підвищує шанс народження малюка. Крім того:

  • Нормальна маса тіла збільшує шанси не тільки на вагітність, але й на можливість народити здорову дитину. 
  • Наявність зайвих кілограмів чинить негативний вплив на якість яйцеклітин і сперми.
  • Ожиріння здатне викликати проблему з ерекцією і вливає на чоловіче та жіноче лібідо.
  • Надмірна вага може викликати проблеми з рівнем гормонів, які здатні вплинути на менструальний цикл жінки.

Одним з варіантів виміру чи нормальна у вас вага - використовувати індекс маси тіла. Індекс маси тіла розраховується шляхом ділення маси тіла (у кілограмах) на квадрат росту (у метрах квадратних).

Наприклад, визначаємо індекс маси тіла для людини, яка важить 65 кг. при зрості 170 см. ІМТ = 65/1,7*1,7 = 22.5.

Далі звіряємо одержані показники:

  • ІМТ менше 18,5 — свідчить про недостатню вагу.
  • 18,5-24,9 — еквівалент нормальної ваги тіла.
  • 25,0-29,9 — вказує на наявність зайвої ваги.
  • Понад 30,0 — є ознакою ожиріння.

Фолієва кислота 
За рекомендаціями ВООЗ, приймання фолієвої кислоти (ФК) до вагітності (за 2-3 місяці) та під час вагітності (як мінімум, три перших місяці) в кількості 400-800 мкг/добу запобігає не лише дефектам нервової трубки, але й аномаліям мозку, серцево-судинної системи, сечовивідної системи, утворенню щілини верхнього піднебіння, дефектам кінцівок та пупковим грижам. 
Оскільки в більшості випадків вагітність є непланованою, Американський інститут Здоров`я радить приймати ФК усім жінкам дітородного періоду в дозі 400 мкг/день постійно, а жінкам, які мали дефекти нервової трубки плоду в анамнезі та планують народжувати по 4 мг/день.
50% генетичного матеріалу дитина отримує від свого батька, тому його організм має бути  насиченим вітамінами і фолатами. Фолати покращують стан сперми. Кожні 100 мг. фолієвої кислоти, яку приймає чоловік на етапі прегравідарної підготовки, зменшують кількість аномальних сперматозоїдів на 3,6 відсотків.

Вплив вітаміна D
Вітамін D відіграє важливу роль у функціонуванні репродуктивної системи людини. Рецептори цього прогормона виявляють у всіх репродуктивних органах жінки, включаючи яєчники, матку, плаценту, гіпоталамус і гіпофіз.
Роль вітаміну D для жінок, які планують вагітність: 

  • позитивно впливає на ймовірність настання і розвитку здорової вагітності; 
  • впливає на виношування вагітності,
  • знижує ризики викидня; 
  • має вплив на лікування безпліддя. 

За висновками дослідження опублікованого в 2018 році в авторитетному журналі The Lancet:

  • у 53% жінок дефіцит вітаміну D,
  • у жінок з достатнім рівнем вітаміну D  шанси завагітніти на 10% вищі у порівнянні з тими, хто має дефіцит.

(У дослідженні брала участь 1191 жінка з репродуктивними втратами в анамнезі).

Завчасне звернення до лікаря і виконання рекомендацій допоможе усунути, при його наявності, дефіцит вітаміну D.

Огляд акушера-гінеколога
Звичайно, основним моментом у підготовці до вагітності є відвідування медичного центру, де вас оглянуть, обстежать та проконсультують.
Розпочинати слід з огляду лікаря акушера-гінеколога для планування ведення вагітності з обов’язковою кольпоскопією і забором мазків на мікрофлору та на онкоцитологічне дослідження. 
Також необхідно пройти ультразвукове обстеження органів малого тазу для виключення патологічних процесів та для визначення стану репродуктивних органів.
Слід пройти і ряд лабораторних обстежень.

TORCH-інфекції
Обов’язковим є обстеження на TORCH-інфекції.
Адже неможливо точно знати чи хворіли ви краснухою чи ні. Не завжди і батьки володіють даною інформацією, оскільки краснуха часто маскується під банальне ГРВІ чи навпаки. Більш точну інформацію можна отримати лише з аналізу крові на виявлення антитіл. 
Проводиться кількісний аналіз з визначенням титру антитіл – антитіла до краснухи, герпесу, токсоплазми, цитомегаловірусу.

  • Наявність антитіл IgG означає вироблений імунітет до цих інфекцій і не є перешкодою для вагітності.
  • Наявність IgM означає гостру стадію захворювання, планування вагітності при такому результаті аналізу потрібно відтермінувати до повного одужання.
  • Якщо немає антитіл IgG до краснухи, необхідно зробити щеплення і після цього оберігатися, щоб запобігти випадковій вагітності протягом 3 місяців. Підступність вірусу полягає в тому, що потрапляючи в організм вагітної жінки, він проходить через плацентарний бар’єр і уражає плід, що в подальшому призводить до вроджених вад розвитку.

Також необхідно відвідати терапевта. Лікар огляне вас, оцінить загальний стан організму й готовність до майбутніх навантажень. При виявлені хронічних захворювань – скерує вас до вузьких спеціалістів. Можливо, порекомендує пройти обстеження в ендокринолога, невропатолога, генетика та ін. Важливо обговорити питання вакцинації від дифтерії, краснухи, COVID-19.

Не варто відтерміновувати візит до стоматолога для оцінки стану ротової порожнини. Відомо, що під час вагітності стан зубів погіршується. Тому не лінуйтесь відвідати стоматолога, навіть якщо у вас немає скарг. Варто пройти обстеження та, при необхідності, професійні гігієну. Якщо буде потрібно – зробіть рентген, адже після настання вагітності всі опромінювання будуть заборонені.

Планування вагітності збільшує шанси на її здоровий перебіг і народження здорової дитини! Обирайте свого лікаря та записуйтесь на особисту консультацію для уточнення всіх питань.


 

Автор статті: Ольга Михайлівна Довганюк, акушер-гінеколог першої кваліфікаційної категорії. Прийом в корпусі 1 ЛДЦ «Мед-Атлант» згідно графіка.

Дата публікації 07.06.2021
Відгуки
Мирослава (26.01.2021)
Відгук та рекомендація щодо акушера-гінеколога Довганюк Ольгу Михайлівну. Дівчата, якщо шукаєте гарного і доброго професіонала, то вам до неї. Нічого лишнього, лише адекватне і компетентне лікування, ведення вагітності, супровід та пологи. Не часто пишу відгуки, але оскільки сама інколи читаю про лікаря, перед прийомом, то можливо і вам пригодиться.
Мед-Атлант

Щиро дякуємо за відгук, Мирославо! Раді, що довірились.

Наші спеціалісти
акушер-гінеколог Довганюк Ольга Михайлівна
Довганюк
Ольга Михайлівна
акушер-гінеколог
стаж роботи - 23 роки
Детальніше

Наші контакти

Корпус 1

Ми знаходимося за адресою:
м.Івано-Франківськ,
вул.В.Чорновола, 48

Телефони для попереднього запису та уточнень;
+38 (095) 00 38 453
+38 (097) 41 13 133

Пн.-Пт.: 08:00-20:00
Сб.: 09:00-15:00
Нд.: вихідний

google-map-img