Питання і відповіді про токсокароз: стаття інфекціоніста
Токсокароз — це одне з паразитарних захворювань, що досить часто зустрічається в нашій місцевості. Розглянемо найбільш поширені питання щодо даної хвороби.
Чи справді «винуватцями» токсокарозу є собаки? І як саме можна інфікуватися?
Джерелом інфекції є здебільшого собаки (T. canis), дуже рідко коти (T. mystax). Що цікаво – виділяють збудника, наприклад, не дорослі собаки, а цуценята. Вони разом з випорожненнями інфікують грунт, де збудник може «чекати» свого наступного хазяїна до 10 років. Тому інфікуватися можна навіть не через контакт з твариною, а через недотримання правил особистої гігієни через забруднені руки, вживанні немитих овочів та фруктів.
Для кого найбільш небезпечне це захворювання?
Інфікуватися може кожен, у будь якому віці, але найчастіше з нею стикаються дітки. Так як вони граються в пісочницях, контактують з грунтом, вивчаючи навколишній світ, що можуть бути забрудненими фекаліями інфікованих тварин, і не знати цього, та найменше дотримуються правил особистої гігієни.
При яких симптомах варто подумати про токсокароз?
Насправді дана хвороба клінічно може по різному проявлятися. В деяких випадках скарг може не бути зовсім. Здебільшого звертаються, коли турбує періодичне підвищення температури тіла, кашель, інколи асматичного характеру, з різноманітними екземами (алергічні дерматити, кропив’янки, хронічний свербіж, минущий висип…), інтоксикацією. Інколи дане захворювання може проявлятися у однобічному порушенні зору, косоокості. Рідко можливе ураження нервової системи (епілептичні напади, судоми та ін.), внутрішніх органів (ураження печінки).
Хвороба серйозна, але коли йде мова про безсимптомний перебіг, як запідозрити токсокароз?
Коли цей паразит потрапляє в організм наша імунна система завжди реагує на це. І найшвидше зміни можна помітити у ЗАК (загальний аналіз крові). Що ж ми там побачимо? При гострому перебігу значне підвищення еозинофілів, також відмічається підвищення лейкоцитів, ШОЕ. Коли мова йде про зміни з боку ЗАК чи симптоми, які можуть бути причиною токсокарозу варто звернутися до лікаря з метою визначення подальшого дообстеження, залежно від скарг пацієнта.
Чи завжди позитивний результат до Ig G до токсокар свідчить про хворобу і потребує призначення лікування?
Перш за все позитивний результат до Ig G до токсокар свідчить про інфікування даним збудником. Що це значить? Як вище зазначалося – при потраплянні в організм наша імунна система завжди на нього реагує. І як наслідок – виробляються специфічні антитіла. На жаль, лабораторії не роблять аналіз на Ig M, що свідчило б про гострий перебіг. Нам доступне визначення Ig G , що виробляються після зустрічі не швидше ніж через 2-4 тижні. Вони свідчать що наша імунна система «зустрічалася» з даним збудником, а от, що трапилося після цього: чи організм без допомоги ліків сам поборов інфекцію чи потрібно йому “допомогти”, призначивши специфічне лікування – Вам допоможе лікар, зібравши анамнез захворювання, після огляду, та призначення додаткових обстежень при потребі.
Як же можна себе та своїх близьких вберегти від даної хвороби та її ускладнень?
Найперше – це дотримуватися правил особистої гігієни: мити руки, гарно промивати овочі та фрукти перед вживанням. Якщо вирішили завести чотирилапого друга – потрібно дотримуватися рекомендацій ветеринара та проводити періодично дегільментизацію улюбленця спеціальними препаратами придбаними у вет. аптеці. І найголовніше – при підозрі на дане захворювання не займатися самолікуванням! Записуйтесь на консультацію до інфекціоніста.
Автор статті: Олена Миколаївна Івасишин — інфекціоніст, дитячий інфекціоніст «Мед-Атлант».