Ацетон у дітей: як запобігти підвищенню ацетону
На жаль, не рідкість коли дитини має ацетонемічний стан. Раптом у здорової дитини підвищується температура, є блювання і запах ацетону. У батьків виникає багато питань до педіатра.
Переважно підвищення ацетону пов’язують з нестачею глюкози в організмі дитини, коли замість неї як джерело енергії задіюються жири. Причинами можуть бути незбалансоване харчування, тривалі перерви у прийомі їжі, ювенільний діабет. І це все вірно.
Однак є ще одна неочевидна причина. Підвищення ацетону є наслідком гастроентериту, який викликаний ротовірусною інфекцією. Ротавірус є висококонтагіозним, тобто легко передається, діти його підхоплюють і, крім всіх очевидних проявів цього захворювання (підвищена температура, пронос, зневоднення, блювання) можуть отримати і підвищений ацетон.
Одразу скажу, що це легко можна попередити вакцинацією. Розказую що варто знати. Які механізми розвитку ацетонемічного стану у дитини, як діяти при гастроентеритах і що важливо для профілактики — читайте далі.
ПІДВИЩЕНИЙ АЦЕТОН У ДИТИНИ ТА ГАСТРОЕНТЕРИТ
Гастроентерит це досить часте захворювання у дітей. Характеризується появою рідкого стільця та\або блювання, також може бути підвищення температури тіла, відмова від їжі, подразливість дитини. Причиною гастроентериту можуть бути різні бактерії. Однак найчастіше гастроентерит викликаний ротавірусом.
Основним ускладненням ротавірусної інфекції є зневоднення дитини. Прояви цього стану:
- надмірна збудливість або навпаки пригнічення свідомості,
- зниження тургору шкіри,
- западання тім’ячка,
- прискорене дихання,
- зменшена частота сечовиділень у дитини, сеча стає концентрованою, темною її кількість зменшується.
І якраз ще одним ускладненням такого гастроентериту є порушення обміну глюкози в організмі, що веде до ацетонемічного синдрому.
Внаслідок токсичної дії кетонових тіл на нервову систему посилюється інтоксикація дитячого організму. Цей стан проявляється посиленням діареї, блюванням, вираженою сонливістю та появою характерного запаху з рота дитини (хоч останній симптом не обов’язковий). Кетонові тіла утворюються при розпаді жирів, що приймають участь в утворенні енергії, після того як вичерпалися запаси вуглеводів в організмі.
ЛІКУВАННЯ ГАСТРОЕНТЕРИТУ
Основний метод лікування гастроентериту — нормальне випоювання дитини. Що вважати нормою? Кількість рідини, яку має випити дитина протягом доби, приблизно складає 100 мл/кг ваги тіла. Найкраще для цих цілей підходять оральні розчини солі.
Важливо пам’ятати, що під час хвороби не варто переривати грудне вигодовування. Інколи, якщо блювання унеможливлює прийом рідини, лікар може призначити протиблювотні засоби. Також у деяких випадках потрібен антибіотик та інше супутнє лікування.
ЩЕПЛЕННЯ ВІД РОТАВІРУСУ ТА ПРОФІЛАКТИКА АЦЕТОНОМІЧНОГО СТАНУ
Звертаю увагу батьків на те, що єдиною надійною профілактикою гастроентеритів викликаних ротавірусом (а це переважна більшість випадків хвороби) — це вакцинація.
Саме вакцинація допомагає запобігти важким проявам хвороби і уникнути в тому числі і підвищення ацетону у дитини. Щеплення проводиться вакциною «Ротарикс» до 6 місячного віку (до 24 тижнів життя) два рази з інтервалом 1 місяць.
Завжди радий проконсультувати батьків, щоб діти були здорові. Керуюсь принципами доказової медицини і призначаю тільки те, що буде на благо дитині.
Автор статті: Сергій Васильович Гаврилюк — лікар педіатр.