Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48

Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23

  • uk

Вакцинація дітей від грипу

АБО ЩАСЛИВИЙ ТОЙ, ЧИЇ ДІТИ ЗДОРОВІ!

Бесіда з лікарем нашого закладу, педіатром Гаврилюком Сергієм Васильовичем, на актуальну тему вакцинації дітей від грипу. Про всі питання, що хвилюють батьків. Ми розказуємо нашу точку зору, а остаточне рішення як поступати завжди за батьками!

Насамперед, чому потрібно вакцинуватись?
Грип — висококонтагіозна, тобто швидко передається в популяції людей, інфекція. Збудником є вірус, хвороба характеризується важким перебігом, високою гарячкою, інтоксикацією, а, головне, грип часто викликає важкі ускладнення: пневмонія, отит (запалення вуха), у вагітних можливе ураження плоду. 

Хто підлягає в першу чергу вакцинації?

  • діти
  • вагітні в будь-якому триместрі
  • медичні працівники
  • люди похилого віку
  • загалом всі люди, що страждають на хронічні захворювання дихальних шляхів.

З якими найбільш розповсюдженими міфами, страхами Ви зустрічаєтесь в своїй практиці?
Існує міф, що вірус змінюється і вакцини можуть не потрапити на той штам вірусу, що є актуальним зараз. Однак якщо знати механізм виготовлення вакцин, то перестороги зникають. 
Як виготовляється вакцина? — Задовго до епідемії експерти ВОЗ визначають які віруси будуть актуальні. Яким чином? — Визначається штам з південної півкулі і робиться аналіз попередніх штамів в північній півкулі. Співставляються дані та робляться висновки. І на вересень-жовтень поточного року вже готові вакцини. Тому питання що можна не вгадати — це міф.

Також часто бояться вакцинуватись вагітні. Хоч їм навіть показано, адже одним з наслідків грипу є ураження плоду. Ще однією причиною «‎за» вакцинування в період вагітності є те, що у новонароджених є наявні антитіла до грипу. Враховуючи, що подальша вакцинація дітей від грипу можлива не раніше 6 місяців, це є теж додаткова безпека для дитини.

Стійке також переконання, що грип можна попередити вживаючи вітаміни, інтерферони, гомеопатичні препарати. Однак жоден з них не гарантує уникнення захворювання на грип. Єдиним методом захисту є вакцинація.

Бояться ще післявакцинальних ускладнень. Проте це саме та вакцина, яка дуже добре переноситься. Протипоказів є небагато.

З якого віку можна починати вакцинувати дітей? Які особливості є?
З 6-місячного віку. 
Якщо вакцинація проводиться вперше у віці від 6 місяців до 9 років, то робиться одна вакцина та, з інтервалом в 1 місяць, повторна. Це необхідно для вироблення стійкого імунітету.
В подальшому, як звичайно, 1 раз на рік.

Які вакцини використовують саме для дітей?
3-валентна вакцина «‎Джісі флю» та 4-валентна «‎Ваксігрип Тетра». Раніше для дітей від 6-місячного віку рекомендували першу, однак за останньою інструкцією можна вже вакцинувати і «‎Ваксігрип Тетра».  Саме її ми очікуємо у нас в закладі в жовтні цього року.

Скільки часу необхідно, щоб вакцина дала захист?
Імунітет виникає через 10-14 днів після введення вакцини.

Який період захисту?
Від 6 місяців до 1 року. Залежить від індивідуальних особливостей організму.

Якщо вже перехворіли грипом, то чи є необхідність у вакцинації?
Так, є. Захворіти грипом в той самий сезон можна повторно. 

Чому навіть вчасно вакциновані від грипу діти все ж, буває, ним хворіють?
Через те, що рівень антитіл нижче ніж, потрібно. А цей рівень це вже індивідуальна властивість імунітету. При цьому, все ж перебіг захворювання буде в легшій формі, що збереже здоров’я дитини.
Дуже важливим є колективний імунітет. За умови вакцинації 95% і більше, поширення вірусу в популяції людей не відбувається. У нас цей поріг значно нижчий, тому кожного року є спалахи захворюваності. До того ж, такий колективний імунітет захистив би діток, які дійсно мають протипокази.

Які є протипокази?

  • Діти молодше 6 місяців
  • Гостре інфекційне захворювання, що супроводжується температурою вище 38- 38,5°С
  • Тяжка алергічна реакція (анафілактична) на попередню дозу вакцини чи відома тяжка алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, курячий білок) - трапляється вкрай рідко.
  • При наявності захворювань та станів, що вимагають особливого лікування і тоді імунітет проти грипу не сформується. Наприклад, хіміотерапія у онкохворих, при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при окремих вроджених імунодефіцитах та т.п.

З найкращими побажаннями здоров’я Вам та Вашим діткам!
Гаврилюк Сергій Васильович
педіатр, член Західноукраїнської Академії Педіатрії

Дата публікації 19.09.2019
google-map-img