Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48

Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23

  • uk

Осінь і закрепи у дитини — який зв'язок?

Осінь вже на порозі, а отже варто нагадати про таку проблему, як закреп, адже на осінні місяці припадає річний пік захворюваності дитячими закрепами. 

Причини закрепу у дитини з початком осені

Чому саме осінь? Дітки йдуть у садочки і школи і з'являються проблеми:

  • там не зручно сходити в туалет ( не закривається кабінка, велика кількість діток у туалеті, відсутній туалетний папір, тощо), діти вирішують "перетерпіти" до дому, а вдома вже не хочеться;
  • там інша їжа (графік харчування після літніх канікул різко змінюється);
  • там стрес ( адаптація до садочка, школи, вихователів та вчителів);
  • там дитина не достатньо вживає рідини (відсутність швидкого доступу до питної води).

Отже, закреп це порушення функції кишківника, що приводить до порушення відходження калових мас; утворення твердих калових мас, болючої дефекації, наявності кров'яних прожилків у калі, затримці стільця протягом тривалого часу або  нетримання стільця. 

Коли звертатись до педіатра при закрепі дитини?

Хоча варто відмітити, що у різному віці частота дефекацій може бути різною. На першому місяці життя, дефекація у дитини може бути не після кожного годування і навіть не щодня і це нормально.  Немовля перших місяців життя, якого годують тільки грудним молоком, ходить "по-великому" раз в день, через день або навіть 1 раз в 5-6 днів. При відсутності інших скарг це не свідчить про захворювання. У дітей 4 років і старше бажано регулярне щоденне випорожнення, але відсутність стільця протягом 3 днів,  рахується нормою.

У більшості випадків основним фактором виникнення закрепу є біль під — час дефекації. Чим довше кал знаходиться у прямій кишці, тим більше всмоктується вода з нього, тим щильнішими стають калові маси, які проходячи через анус  травмують його, утворюються тріщини, дитина відчуває біль, може з'явитися кров у калі чи на туалетному папері. Виникає хибне коло, як тільки дитина відчула біль , вона починає максимально довго свідомо затримувати дефекацію, калові маси накопичуються, стають твердими і ще більше травмують анус при виході. 

При відсутності стільця протягом тривалого часу, велика кількість калових мас розтягує пряму кишку  і свіжі порції напіврідкого калу обтікають щільні калові маси і витікають назовні, виникає нетримання калу (каломазання). При початкових проявах закрепу, а саме відсутності стільця протягом 4-5 днів, щільному калі, але без болю, крові і каломазання, можна спробувати виправити ситуацію дієтою, збагаченою клітковиною, посиленим питним режимом і достатньою фізичною активністю. 

Однак, якщо ви відмітили, що дитина почала боятися туалету,  скаржиться на біль або у калі з'явилася кров, необхідно звернутися за медичною допомогою — консультацією до лікаря педіатра.

Автор статті: Сергій Васильович Гаврилюк, педіатр клініки «Мед-Атлант».

Дата публікації 30.08.2021
Наші спеціалісти
педіатр ​Гаврилюк Сергій Васильович
​Гаврилюк
Сергій Васильович
педіатр
стаж роботи - 15 років
Детальніше
Відео про нас

Наші контакти

Корпус 1

Ми знаходимося за адресою:
м.Івано-Франківськ,
вул.В.Чорновола, 48

Телефони для попереднього запису та уточнень;
+38 (095) 00 38 453
+38 (097) 41 13 133

Пн.-Пт.: 08:00-20:00
Сб.: 09:00-15:00
Нд.: вихідний

google-map-img