Чи завжди доцільна антибіотикотерапія?
Чи завжди доцільна антибіотикотерапія?
Згідно аналізу 10 досліджень, які проводились у багатьох країнах світу (проаналізовано більше 25тис. випадків), антибактеріальні препарати (АБ) не вірно використовувались у 40-90% випадків. На жаль, більшість лікарів про це знають, однак не перестають безпідставно призначати останні. Визначити у чому причина такого явища досить складно, хоча найчастіше це зумовлено острахом, що до можливого, підкреслюю можливого, але не обов’язкового, розвитку ускладнень. Цікаво, що у нашій країні, у зв’язку з вільним продажем ліків без рецепту лікаря, самовільне призначення антибіотиків просто «зашкалює» у порівнянні з іншими країнами. І найчастіше їх купляють при високій температурі, яка супроводжує більшість вірусних інфекцій (хоча всім здається і відомо, що антибіотики на віруси не діють…)
Надмірне використання антибіотиків не може позитивно впливати на стан організму і, часто, діє зворотно: сприяє нечутливості інфекцій до даних антибіотиків, зниженні опірності організму та, у результаті, до частішого та важчого перебігу інфекційних захворювань.
Однозначно, що це не свідчить про повну відмову від АБ, адже при будь-яких бактеріальних інфекціях використовувати їх потрібно, а іноді вони є просто життєво необхідні. Наприклад, при ангіні, пневмонії, отиті, абсцесі, флегмоні і т.д.
Головне притримуватись основних правил їх використання і пам’ятати, що серед усіх випадків ГРЗ, бактеріями викликаються тільки 10-15% захворювань і тільки тоді АБ будуть ефективні.
Основні правила призначення антибіотикотерапії:
- тільки після огляду лікаря;
- з урахуванням чутливості до збудника конкретної інфекції та стану організму;
- чітке дотримання дози, терміну використання та інтервалів між прийомом АБ для підтримання достатньої концентрації у крові;
- вираховування правил суміжності з іншими ліками та їжею;
- оцінка ефективності через 48-72 години від початку лікування і при її відсутності – заміна АБ;
- продовження терапії протягом 2-3днів після нормалізації стану;
На завершення, варто підкреслити, що антибіотики мають побічні дії, але найчастіше вони виникають при порушенні правил їх використання.
P.S. Перед спробою самостійного призначення чи відміни АБ, добре зважте чи достатньо вмієте оцінити ситуацію,що до власного стану здоров’я!