Правила введення прикорму
Прикорм-їжа більш густої консистенції з поступово складним складником, яка доповнює грудне молоко чи молочну суміш. Перша тверда їжа забезпечує правильне формування жувального апарату дитини, стимулює моторну функцію кишківника й травної системи.
Термін введення прикорму допоможе підібрати лікар-педіатр з урахуванням індивідуальних особливостей вашої дитини.
- Вводити прикорм раніше 6 місяців не цілеспрямовано, оскільки організм фізіологічно ще не готовий до цього.
- При виключно грудному харчуванні до 6 місяців, а також недостатньому набиранні ваги, введення прикорму починають з каші, потім дитяче овочеве пюре, м'ясо, соки, фрукти.
- Якщо дитини схильна до запорів і при цьому нормально набирає вагу, то спочатку краще ввести овочеве пюре, соки, фруктове пюре, каші, м'ясо.
Основні правила введення прикорму:
І. Всі нові продукти вводяться поступово і по черзі, зберігаючи 5-7-денний інтервал між введенням в раціон дитини кожного нового продукту. Це дозволяє визначити, на який із них виникла небажана реакція (шкірна висипка, газоутворення, зміни стільця). В такому випадку необхідно його виключити з раціону, а потім постаратися ввести в більш пізньому віці (через 1 -2 міс).
ІІ. Введення будь-якого нового виду їжі потрібно починати з одного продукту, переходячи до суміші двох, а потім і декількох продуктів даної групи. Не потрібно добавляти в продукти прикорму сіль, спеції.
ІІІ. Введення нового продукту починають з 1/2-одної чайної ложки до годування груддю чи молочною сумішшю, в першій половині дня. Поступово, за 7-10 днів, кількість прикорму збільшують до рекомендованого об’єму (повністю заміняють одне молочне годування).
IV. Не починають вводити прикорм, коли дитина хвора, в жарку погоду, під час проведення профілактичних прививок. Не потрібно годувати дитину насильно, якщо вона відмовляється від прикорму. Запропонуйте інший продукт (іншого смаку чи консистенції), або той же самий, але в інший день.
Порядок введення овочів:
Першим завжди вводиться гіпоалергенний овоч (цвітна капуста, броколі), далі використовується двокомпонентне пюре, а потім суміш з овочів.
1. Цвітна капуста, броколі, кабачок
2. Гарбуз (світлого кольору), картопля (для видалення надлишків крохмалю можна замочувати у холодній воді на 20-30 хвилин до варіння), капуста білокачанна, цибуля ріпчаста
3. Морква, буряк, кріп
4. Помідори
5. Зелений горошок, шпинат
Порядок введення соків та фруктів:
1. Яблучний, грушевий (світлий), лимонний
2. Яблучний, грушевий з м`якоттю, чорносливовий, сливовий
3. Персиковий, абрикосовий, банановий, гарбузовий і з червоної смородини 4. Чорної смородини, малиновий, вишневий, морквяний
5. Цитрусові соки, полуничний, томатний (якщо немає алергії)
6. Виноградні соки
На протязі 2 тижні після введення соків, та при їх добрій переносимості, вводять фруктові пюре.
Порядок введення каш:
Каші поділяються на молочні та не молочні. Пропонується давати молочні каші бо харчова цінність їх значно вище. Не молочні каші, як правило, використовуються по рекомендації лікаря в харчуванні дітей з алергією до білків коров`ячого молока, з лактазною недостатністю. Крім того, каші бувають безглютенові та глютеновмісні. Це дуже важливо для тих дітей, які страждають такими захворювання, як целіакія (непереносимість білка злакових).
Безглютенові каші:
- рисова
- гречана
- кукурудзяна чи її суміш з рисовою, гречана з дозволеними фруктовими наповнювачами для цього віку
Глютеновмісні каші:
- пшенична
- манна
- вівсяна
- толокно з дозволеними фруктовими наповнювачами для цього віку
- розчинне печиво
Каші подібні мюслі, з добавками какао.
Порядок введення м`ясних продуктів:
Частіше, за все, якщо Ви самостійно готуєте м`ясо, його необхідно добре проварити. Однак, м`ясний бульйон, в якому варилося м`ясо, не варто давати маленькій дитині, тому, що він містить велику кількість екстрактивних речовин, що можуть викликати негативні реакції у Вашої дитини.
1. Конина, кролик (являються найбільш гіпоалергенними та легко засвоюваними)
2. Телятина, яловичина, індичка
3. Баранина, свинина
4. Курка
5. Полікомпонентні пюре з добавками субпродуктів: печінки, серця, язика)
Порядок введення рибних страв:
Після того, як малюк освоїла м`ясний прикорм, можна 1-2 рази в тиждень замість м`яса давати рибне асорті. Якщо Ваш малюк відноситься до групи ризику по розвитку алергічних захворювань, чи при появі на шкірі атопічного дерматиту, рибу потрібно вводити після 12 місяців життя і тільки за рекомендації лікаря. Більш цінними для дитини являються морські види риб
1. Тріска, хек, судак
2. Камбала, минтай, пеленгас
3. Лососеві
Інші продукти:
Крім всіх вище перечислених продуктів, дитині першого року життя необхідно також давати яйця (жовток), кисломолочні продукти й сир. Як правило, їх починають вводити в раціон не раніше 7-8 місяців. Принципи введення цих продуктів такі ж, як у всіх інших – поступово, починаючи з невеликих порцій. Для жовтка (1\4 його частина на початку прийняття) з поступовим збільшенням до половини жовтка в 12 міс (на добу) Кисломолочні продукти, як правило починають давати з невеликих порцій сиру, після можна давати кефір та йогурт.