Чи раціональне харчування у Вашої дитини?!
Чи раціональне харчування у Вашої дитини?
Проблемою харчування переймається більшість мам: «Чи достатньо моя дитина їсть м’ясо, а чи не замало творогу та, що робити, якщо зовсім не хоче полуниць?». Дані питання часто обговорюються у ЗМІ, на форумах та просто, між батьками на вулиці. Аналізуючи норми харчового раціону у різних країнах, помітила, що вони чомусь не зовсім співпадають. Невже у діток-українців і діток-німців чи американців потреби різні? Навіть у нашій країні нутріціологи та гастроентерологи постійно дискутують з педіатрами, що їсти щодня м’ясо та творог дитині до року не варто, оскільки надмірна кількість білка перевантажує організм.
В інтернет ресурсі є безліч таблиць і схем з точним розрахунком кількості та якості їжі. І, як вважає більшість, дбайлива мамуся повинна мати на кухні харчову вагу для точного виміру щоденного раціону малюка.
Однак, парадокс заключається у тому, що спілкуючись із різними батьками, з іншими підходами до харчування, я не завжди можу помітити суттєву різницю у розвитку дитини. Так, є ситуації що нераціональне харчування призводить до анемії. Наприклад, у діток після року, які протягом дня випивають 1,5-2л коров’ячого молока (це доведений факт). Але крім того, у них часто виявляють аскариди, які теж сприяють розвитку анемії. І є такі ж малюки, що споживають стільки ж молока і, можуть мати гельмінти, однак не мають анемії. Таких прикладів достатньо, а висновок один – все залежить від сукупності факторів: спадковості, регіону проживання, захворювань і т. д.
Однозначно, якщо дитина постійно харчується тільки бутербродами, їсть щодня жарену їжу, копченості та майонез, то захворювання шлунково-кишкового тракту частенько будуть нагадувати про себе. І це не суть у раціональності харчування. Це просто зловживання неякісною їжею. Часто самі батьки у цьому винні, бо стараються догодити дитини, яка декілька днів не має апетиту і пропонують смажену котлету. ЇЇ смакові якості насиченіші, ніж відвареного м’яса, тому дитина буде відмовлятись від останнього та маніпулювати мамою й надалі.
Спробуємо повернутись у часі на 60-80 роки. Чим харчувались наші батьки і бабціз дідусями? Чи їли щодня м’ясо і чи знали про червону рибу? А як вижили без бананів і апельсинів? І хворіли ніби рідко. Може ми, маючи доступ до величезної кількості продуктів на прилавках магазинів, перебільшуємо проблему раціонального харчування?
Обов’язковий раціон дитини.
Отже, повертаючись до раціонального харчування, кожна мама повинна зрозуміти, що меню дитини повинно включати основні продукти (каші, овочі, фрукти, м’ясо та молочні страви). Не обов’язково щодня! Якщо малюк два дні їв переважно кашу, а сьогодні хоче тільки овочі – це варіант норми. Головне, щоб загалом їжа була різноманітна.
Для дитячого віку кратність прийому їжі 4-5 разів на добу. Це не менш важливо, ніж її повноцінність. Також важливо врахувати активність дитини. Якщо вона відвідує спортивні секції або професійно займається танцями, раціон повинен бути відповідний.
Каші бажано різні, але якщо улюблена одна (не рекомендовано манну), нехай буде вона. Будуть вони молочні чи без молочні з м’ясом, або трішки додані досупу– не важливо. Не забуваємо, що хліб, хлібці теж частково містять вітаміни та мікроелементи, які є у крупах. Але зловживати ними не варто.
М’ясні вироби. Якщо протягом декількох днів дитина не їсть м’ясо, але вживає рибу, творог чи яйце – вона достатньо отримує білкової їжі. Гірше, якщо вона взагалі відмовляється від них тривалий час. Тоді батьки повинні спробувати «приховати» дані продукти в улюблену їжу (наприклад, омлет з помідорами чи сирна запіканка з малиновим джемом, перетерте на блендері м’ясо додати до овочевого супу, тощо). Можливо варто приготувати їжу у вигляді зайчика чи мишки або залучити малюка до приготування страви. З власного досвіду скажу – це іноді допомагає. Але, для дуже схвильованих мам, хочу наголосити, що добові норми м’яса та творогу (наприклад, дітям річного віку по 50 г щодня) у нашій країні у 5-10 разів перевищують світові.
Молочні продукти повинні бути обов’язковими для діток раннього віку. Часто після завершення грудного вигодовування чи використання суміші діти відмовляються пити молоко. Його можна замінити кефіром чи йогуртом (краще самостійно приготувати із заквасок та додати свіжі чи заморожені ягоди або домашнє варення). Якщо ж і далі відмова – знов хитрощі: молочний суп, молочна каша, омлет з молоком (бажано паровий), старшим діткам можна і натуральне морозиво.
Ще одна важлива проблема, фрукти та ягоди.
Дитина повинна їсти щодня щось з фруктів та ягід, а не все! Якщо це будуть тільки «наші рідні» яблука та аґрус чи тільки груші або малина – кількість вітамінів та мікроелементів буде достатньою. Не забуваємо, що у зелені, капусті та моркві є теж сфкладова вітамінів, просто давайте їх у сирому вигляді (це на випадок, якщо з ягодами «не склалось»).
З овочів, більшість дітей їдять з охотою картоплю. ЇЇ користь постійно дискутується, тому тричі на день її їсти не варто. Звичайно, краще щоб у раціоні містились і гарбуз, і горошок, і кабачок. Оптимально овочева суміш, наприклад борщ чи овочеве рагу. Але, якщо дитина не хоче буряк – нехай буде морква чи перець.
Отже, якщо у Вашої дитини нема серйозних проблем із здоров’ям і вона активна та життєрадісна, але навідріз відмовляється від суниць та молока, смородини та гречки – це проблема, скоріш Ваша, ніж дитини. Інші, схожі продукти, цілком замінять нестачу.
Підготувала: лікар-педіатр, к.мед.н, доцент Сем’янчук В.Б.