Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48

Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23

Чи може УЗД визначити зрілість легень плоду?

ПРО ВІДНОСНІ ТА ТОЧНІ МЕТОДИ ОЦІНКИ РОЗВИТКУ ЛЕГЕНЬ ПЛОДУ

Перинатальна УЗ діагностика безперечно є необхідною для спостереження вагітності, для впевненості у її нормальному перебігу та допомоги при необхідності. Кожна майбутня мама мріє, щоб дитина народилась здоровою.

«Чи зрілі легені у плода?» — питання, яке можна почути від жінок. 

Дійсно, зрілість легенів плоду має важливе значення для позаутробного виживання дитини. Та на сьогоднішній день немає єдиного сонографічного стандартизованого дослідження цього критерію. Саме для оцінки розвитку легень плоду всі методи УЗ дослідження є відносними, а не точними. Точні дані дає інший метод діагностики. Розглянемо ці особливості детально.

Дихальні рухи незначної амплітуди у плода як тренування м’язів починаються до народження. Легені заповнені рідиною і ще не функціонують, але готуються до цього, накопичуючі сурфактант. Кількість сурфактанту в альвеолярній рідині зростає в останні тижні перед пологами. І при нормальній фізіологічній вагітності кількість сурфактанту у легенях плода в достатній кількості накопичується до 36 тижня. Це означає, що його вистачить для самостійного дихання дитини після народження. Для діток народжених раніше терміну проводиться лікування глюкокортикостероїдами для стимулювання вироблення сурфактанту.

За допомогою УЗД можна відносно оцінити кількість виробленого у легенях плоду сурфактанту. Ультразвукові хвилі не можуть точно визначити його кількість. До відносних методів оцінки відносять:

  • Фетометрія легень — вимірювання довжини, ширини та об’єму легеневої тканини.
  • Доплерометрія — діагностика систем кровопостачання.
  • Порівняння ехогенності легеневої тканини до печінки плоду.

Саме за останнім методом лікарі часто проставляють ступінь зрілості легень плоду за шкалою 0, 1, 2. Та, все ж, це відносні показники.

Точне визначення допологової зрілості легень можливе тільки за допомогою аналізу амніотичної рідини, що оточує плід. В ній визначають співвідношення лецитину та сфінгомієліну (L/S  співвідношення). Та цей метод використовується рідко, так як потребує певних навиків. 

Для жінок з ускладненою вагітністю для профілактики призначають дексаметазон. Це допомагає уникнути респіраторного дистрес синдрому (РДС) у новонароджених діток та допоможе для багатьох з них дихати самостійно одразу після народження. 

Як ви зрозуміли, кожен з методів ультразвукового дослідження дає відносні показники зрілості легень плоду та УЗ діагностика плоду є одним з багатогранних, важливих та інформативних методів діагностики для здоров’я матері та дитини.

Підготовлено за матеріалами Наталії Урсакі — кандидата медичних наук,  лікаря УЗД, пренатолога.

Запис до Наталії Олегівни на УЗ скринінг вагітності за контактами корпусу 1  ЛДЦ «Мед-Атлант» або через форму запису на сайті.

Дата публікації 09.12.2020
Наші спеціалісти
головний лікар, к.мед.н., Лікар УЗД, акушер-гінеколог Урсакі Наталія Олегівна
Урсакі
Наталія Олегівна
головний лікар, к.мед.н., Лікар УЗД, акушер-гінеколог
стаж роботи - 13 років
Детальніше

Наші контакти

Корпус 1

Ми знаходимося за адресою:
м.Івано-Франківськ,
вул.В.Чорновола, 48

Телефони для попереднього запису та уточнень;
+38 (095) 00 38 453
+38 (097) 41 13 133

Пн.-Пт.: 08:00-20:00
Сб.: 09:00-15:00
Нд.: вихідний

google-map-img